Cięcie gazowe

Mężczyzna tnący metal

Cięcie gazowe (zwane też tlenowym) to popularna i niezwykle skuteczna metoda, służąca do rozdzielania metali, powszechnie wykorzystywana w przypadku stali niskowęglowych oraz niskostopowych. W technologii tej wykorzystywane są skrajnie wysokie temperatury, dzięki czemu można uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Cięcie palnikiem gazowym umożliwia rozdzielenie metalu o znacznej grubości, sięgającej nawet do 300 milimetrów. Jednak cięcie tlenowe nie może być wykorzystywana w przypadku cienkich blach, a to ze względu na dużą strefę wpływu ciepła. W zależności od grubości blachy wykorzystywane są palniki różnego rodzaju.

Na czym polega ten rodzaj cięcia?

Cięcie gazowe stali zawsze przebiega dwufazowo. Najpierw metal doprowadzany jest do skrajnej temperatury zapłonu. Następnie tlenki metalu (już w stanie płynnym) poddawane są spalaniu oraz wydmuchiwaniu. W tej technologii wykorzystuje się strumień tlenowy, znajdujący się pod bardzo dużym ciśnieniem.

Kluczowym czynnikiem tej metody jest specyficzna konstrukcja wykorzystywanego palnika. Zanim tlen zostanie wydmuchany, palnik miesza go z gazem palnym, zachowując przy tym optymalną proporcję obu. W przypadku tego rodzaju cięcia powszechnie wykorzystywany jest acetylen, skuteczne są też inne gazy, np. propan-butan.

Zastosowanie cięcia gazowego

Ze względu na swoją ogromną skuteczność, cięcie palnikiem ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest to najlepsza metoda cięcia materiałów stalowych o znacznej, sięgającej do 300 milimetrów grubości. Metoda jest nie tylko skuteczna, ale też ekonomiczna, dlatego wykorzystywana jest zarówno w przemyśle, jak i w pracach przydomowych.

W zależności od grubości obrabianej blachy powinien być wykorzystywany inny rodzaj gazu. W przypadku bardziej kruchego materiału najlepiej sprawdzi się acetylen, który charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą płomienia. Jednak nawet w jego przypadku grubość metalu powinna przekraczać kilkanaście milimetrów.

Zalety i wady stosowania ciecia gazowego

Największą zaletą tej technologii jest niezwykle duży zakres grubości cięcia materiału, nawet stal o zwiększonej szerokości jest wycięta w sposób niezwykle precyzyjny. Poza tym w metodzie uzyskiwane są prostopadłe krawędzie, istnieje też możliwość cięcia pod bardzo dużym kątem. Dodatkowo metodę można skutecznie zautomatyzować.

Technologia posiada niestety również wady. Przede wszystkim nie może być wykorzystywana w przypadku materiałów stalowych o niewielkiej grubości, a to ze względu na dużą strefę wpływu ciepła. Cięcie gazem nie może być stosowane w przypadku materiału o wysokiej zawartości węgla, a także stali wysokostopowych.

Nasza oferta

Firma Jot-ka od wielu lat zajmuje się profesjonalnym cięciem gazowym. Nasza oferta obejmuje prace różnego rodzaju, dostosowujemy ją do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Na tle konkurencji wyróżnia nas nie tylko doświadczenie i profesjonalizm, ale również atrakcyjne ceny z możliwością negocjacji. Zapraszamy do kontaktu.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.