Cięcie metali

Metale różnego rodzaju są powszechnie wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle, stanowiąc dużą konkurencję dla materiałów sztucznych. Nic zatem dziwnego, że obecnie stosowane są różnego rodzaju precyzyjne metody, służące do skutecznego cięcia tych materiałów. W zależności od potrzeb cięcie odbywa się na zimno lub ciepło.

Optymalne cięcie metalu dobierane jest ze względu na różne czynniki, np. grubości oraz rodzaju materiału, ograniczeń czasowych oraz pożądanej precyzji cięcia. Technologie na zimno, takie jak skrawanie, kłucie czy z wykorzystaniem prasy hydraulicznej, są przeważnie mniej precyzyjne, przez co wymagają dalszej obróbki.

Maszyna tnąca metal

Definicja, zastosowanie

Cięcie metali to nic innego, jak rozdzielanie zbitej powierzchni materiału różnego rodzaju, na mniejsze elementy o dowolnym kształcie oraz rozmiarze. Na przestrzeni dekad udoskonalano różne metody cięć, wykorzystując przy tym urządzenia mechaniczne, prasy, strumień wodny, palnik gazowy czy w końcu wiązkę lasera.

Wycinanie metalu jest niezbędnym elementem procesu technologicznego, znajduje zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle, jest też wykorzystywane powszechnie w pracach przydomowych. Z pomocą nowoczesnego lasera możliwe jest uzyskanie niezwykle precyzyjnych elementów, które są następnie wykorzystywane w procesach produkcyjnych.

Rodzaje cięć

Obecnie wyróżniamy wiele rodzajów cięć metali, z pomocą których można uzyskać bardzo ciekawe rezultaty. Najbardziej precyzyjną metodą jest cięcie laserowe, nie wymagające dalszej obróbki. W przypadku elementów stalowych o dużej grubości wykorzystuje się natomiast cięcie palnikiem gazowym (zwane też tlenowym).

Powszechnie wykorzystywane jest też cięcie łukowe, w którym wykorzystywana jest metoda GTA lub GMA. Ciekawą alternatywą dla wykorzystania lasera, jest z kolei cięcie strumieniem wodnym, umożliwiające uzyskanie równie precyzyjnych elementów, które także nie wymagają dalszej obróbki. Cięcie przeprowadzane jest na zimno.

Kryteria doboru cięcia

Przed wyborem optymalnej metody cięcia metali bierze się pod uwagę bardzo wiele czynników. Przede wszystkim istotny będzie tutaj gatunek metali, a także jego grubość. Przykładowo, stal o znacznej grubości najlepiej obrabiać metodą gazową. Istotną kwestią będzie też końcowy efekt jaki chcemy uzyskać.

W przypadku precyzyjnych, niewymagających dalszej obróbki elementów najlepiej zastosować cięcie laserowe lub strumieniem wodnym. Pozostałymi kryteriami, jakie mogą mieć wpływ na dobór odpowiedniej metody będą z pewnością kwestie finansowe, a także czas, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na cały proces.

Nasza oferta

W Jot-ka od wielu lat zajmujemy się cięciem metali, wykorzystując do tego metody laserowe, gazowe czy plazmowe. Na naszym koncie znajdują się profesjonalne realizacje, zlecone zarówno przez duże firmy, jak i osoby prywatne. Nasza oferta obejmuje też szereg innych usług, więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na naszej stronie.

Zajmujemy się cięciem:

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.