Cięcie plazmowe

Maszyna tnąca

Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie w obróbce metali, a to dzięki dużej dokładności przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów. W cięciu plazmą wykorzystywany jest łuk elektryczny mający dużą energię kinetyczną, stapia on metal, a następnie wyrzuca jego resztki ze szczelin powstałych w wyniku cięcia.

Przez łuk elektryczny przepuszczany jest strumień sprężonego gazu, prowadzi to do jego jonizacji, a w rezultacie do powstania plazmy. Do cięcia plazmowego używa się specjalnego palnika, który działa pod skrajnie wysoką temperaturą. Do metody tej można wykorzystywać różnego rodzaju gazy, jednak najpopularniejsze jest powietrze.

Co to jest plazma?

Plazma jest niczym innym, jak zjonizowaną materią, która swoim stanem skupienia jest najbliższa do gazu. Posiada ona szereg specyficznych właściwości, dzięki czemu często określana jest mianem „IV stanem materii”. Plazma jest elektrycznie obojętna, mimo to w jej skład wchodzą zarówno atomu oraz elektrony w stanie zjonizowanym.

Materia ta przewodzi prąd elektryczny, a to za sprawą swobodnych elektronów oraz sporej ilości jonów o zróżnicowanym ładunku. Plazma nie ma jednorodnego stanu, może on się różnic w zależności od natężenia prądu w niej przepływającego. Aby otrzymać łuk elektryczny potrzebne jest bardzo wysokie natężenie.

Wykorzystanie plazmy w cięciu

Obecnie bardzo popularne jest cięcie plazmą, cena usługi jest stosunkowo niska a efekt zadowalający. Plazma sprawdza się w przypadku cięcia różnych metali, w tym aluminium oraz stali. Aby proces przebiegał sprawnie i bezpiecznie niezbędny jest odpowiedni sprzęt , najlepiej w postaci nowoczesnej przecinarki plazmowej.

W obróbce metali wykorzystywana jest plazma w postaci łuku elektrycznego, uzyskanego z pomocą prądu o bardzo wysokim napięciu. Cięcie plazmą cnc przeprowadzane jest przy wysokiej temperaturze, dlatego do operowania przecinarką wymagany jest wysoki profesjonalizm. Proces jest bardzo bezpieczny dla samego materiału.

W jakich przypadkach można zastosować tę metodę?

Cięcie plazmowe cnc polecane jest w przypadku metali nie grubszych niż 15 milimetrów. Metoda jest stosunkowo szybka i efektywna, dlatego znajduje zastosowanie w przypadku pilnych zleceń. Jest to rozwiązanie praktyczne, bowiem stosunkowo tanie jest cięcie plazmą, cennik uzależniony jest jednak od wielu czynników.

Z tego powodu metoda bardzo często jest wykorzystywana jako tańsza alternatywa dla kosztownego lasera. Poza tym wycinanie plazmowe może być realizowane w przypadku pojedynczych sztuk, jak i cięć wielkoseryjnych. Niezwykle dokładna jest też plazma, cięcie uzyskane z jej pomocą wyróżnia bardzo duża precyzja.

Cechy użytkowe- wady i zalety

Cięcie plazmą posiada liczne zalety, jedną z ważniejszych jest stosunkowo niski koszt tej metody, w porównaniu z precyzją. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna w przypadku delikatnych elementów metalowych. Technologia jest też bardzo szybka, ma też duży zakres grubości cięcia oraz można ją łatwo zautomatyzować.

Niestety plazma ma też swoje wady, w przypadku cięcia na sucho przecinarka generuje bardzo duży hałas. Metoda wymaga większej ostrożności od operatora, plazma generuje wysokie promieniowanie UV, przy jej stosowaniu wydzielają się też szkodliwe gazy. Poza tym w trakcie pracy przecinarką trudno zachować prostopadłość krawędzi.

Nasza oferta i cennik

Naszą firmę wyróżnia najwyższa jakość realizowanych usług, do których zaliczyć można także cięcie plazmowe. Cennik prac uzależniony jest od wielu czynników, dlatego w celu poznania wyceny zachęcamy do skontaktowania się z naszym konsultantem. Oferujemy też inne metody cięcia, m.in. gazowe czy laserowe.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.