Cięcie tlenowe

Cięcie metali

Jest to rodzaj cięcia gazowego, powszechnie stosowany w rozczepianiu metali różnego rodzaju. Cięcie tlenem jest szczególnie polecane w przypadku materiałów stalowych o większej grubości, sięgającej nawet kilkuset milimetrów. Jest to metoda stosowana na ciepło, przy wykorzystaniu skrajnie wysokich temperatur.

W przypadku stali metodę można stosować wyłącznie na materiale niskostopowym oraz niskowęglowym. Ze względu na bardzo wysokie temperatury generowane przez palnik, cięcie tlenowe nie jest zalecane w przypadku blach o niewielkiej grubości, może bowiem je znacznie odkształcać. Jest to jedna z bardziej ekonomicznych metod cięcia.

Definicja, przebieg

Pierwszym etapem cięcia tlenowego jest doprowadzenie stali do temperatury zapłonu, następnie materiał ulega spaleniu a jego resztki są wydmuchiwane z nowopowstałych szczelin, przy wykorzystaniu tlenu o wysokim ciśnieniu. W przypadku żelaza temperatura zapłonu osiąga 1050 stopni Celsjusza, natomiast stali aż 1380.

Cięcie gazowe (tlenowe) wymaga wykorzystania odpowiedniego rodzaju gazu, może to być np. acetylen, propan-butan, propylen czy gaz ziemny. Przykładowo do stosunkowo cienkich blach wykorzystywany jest acetylen, który posiada najwyższą temperaturę płomienia. Z kolei propan jest najtańszą z dostępnych opcji.

Kiedy stosować?

Metoda pozwala uzyskać najwyższą jakość cięcia w przypadku blach o zwiększonej grubości, sięgającej nawet do 30 centymetrów. Nie nadaje się natomiast do obrabiania kilkumilimetrowych blach. Cięcie gazowe nie wymaga też zbyt dużych nakładów finansowych, dlatego często stosowane jest też w pracach przydomowych.

Cięcie gazowe można stosować już w przypadku blach liczących od 35 milimetrów grubości, głównie stali. Jednak metoda ta sprawdza się tylko w przypadku materiałów niskostopowych i niskowęglowych, w przypadku innego rodzaju stali, np. nierdzewnej, wskazane jest wykorzystanie innej metody obróbki, np. plazmowej czy laserowej.

Wady i zalety

Jak w przypadku każdej z metod obróbki metali cięcie gazowe oprócz licznych zalet posiada też swoje wady. Do najważniejszych należy mniejsza elastyczność technologii, nie może być bowiem ona stosowana w przypadku materiałów cieńszych, czy popularnej stali nierdzewnej. Metoda ta wyróżnia się też długim czasem przebijania przez materiał.

Do najważniejszych zalet należą z kolei: bardzo szeroki zakres cięcia, duże możliwości zautomatyzowania procesu, doskonała precyzja przy obróbce blach nawet o większej grubości, a także sposobność skrawania pod dużym kątem i uzyskania prostopadłych krawędzi cięcia. Poza tym jest to obecnie jedna z tańszych metod.

Cięcie tlenowe a gazowe

Termin cięcie tlenowe jest naprzemiennie używany z gazowym, a także płomieniowym. Każda z tych nazw dotyczy tej samej metody obrabiania metalu, bez względu na to, jakiego rodzaju gaz zostanie przy nich zastosowany. Podstawą jest miejscowe wykorzystanie strumienia czystego tlenu z udziałem źródła ciepła.

Przeważnie takim źródłem jest gaz, dobrany według kryteriów, takich jak m.in. grubość obrabianej blachy czy ograniczenia finansowe. W cięciu stosowane są palniki uniwersalne, które, po nałożeniu specjalnej nasadki, służą również do spawania. Wyróżnia się też cięcie tlenowe ręczne, lub też maszynowe, głównie na skalę przemysłową.

Nasza oferta i cennik

Oferta Jot-ka to nie tylko atrakcyjne ceny, ale też duże doświadczenie i profesjonalizm. W przypadku większych zamówień na obróbkę metali metodą gazową klienci mogą liczyć na specjalne rabaty. Cennik usług dostosowujemy indywidualnie, otrzymanie wyceny jest możliwe po uprzednim wypełnieniu formularza na stronie.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.