Ogniomurek- czym jest i czy warto go budować?

ogniomurek

Ten popularny element dachu, pierwotnie służący do ochrony przed rozprzestrzenianiem się ognia, coraz częściej pełni dodatkowo funkcję dekoracyjną. Szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych o dachach płaskich ogniomurek poprawia wygląd konstrukcji, przede wszystkim chroniąc ją jednak przed żywiołem ognia.

Ten niepozorny kawałek blachy najczęściej można spotkać na osiedlach domków szeregowych. Dzięki ogniomurkowi ewentualny pożar na terenie jednej posesji, ma mniejsze szanse na przedostanie się do kolejnych. Nic zatem dziwnego, że ten element na stałe wpisał się w estetykę osiedli rodzinnych w Polsce.

Czym jest ogniomurek?

Ogniomurek to nic innego, jak odpowiednio wyprofilowany kawałek blachy, który osadza się nad poziomem dachu o stosunkowo płaskim spadzie. W przypadku pożaru na terenie posesji element ten w znacznym stopniu opóźnia jego rozprzestrzenianie się, przez co jest szczególnie polecany w przypadku osiedli o ciasnej zabudowie.

Zamówienia na obróbki blacharskie ogniomurków stanowią sporą część działalności naszej firmy. Elementy dostępne w Jot-ka stanowią jednak nie tylko zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia, mogą też poprawić walory architektoniczne każdego domku jednorodzinnego, dlatego chętnie są wybierane przez projektantów.

Kiedy się go buduje?

Zapisy prawa budowlanego ściśle określają, w jakich sytuacjach należy koniecznie instalować ogniomurki na powierzchni dachu konstrukcji. Jest to obligatoryjne w przypadku domów, które wznoszą się bezpośrednio przy granicy działki, jak również na dachach domów stanowiących część zabudowy szeregowej.

Jednak coraz częściej ogniomurki wykorzystywane są również tam, gdzie według prawa budowlanego nie są konieczne. Architekci projektujący domy jednorodzinne chętnie uzupełniają ich dachy o ten ciekawy detal, który w przypadku budowli wolnostojących posiada jedynie walory estetyczne. Dotyczy to głównie domów o płaskich dachach.

obróbki blacharskie banner JOT-KA

Obróbki blacharskie ogniomurów- nasza oferta

W Jot-ka mamy duże doświadczenie w obróbce elementów blacharskich, w tym ogniomurków. Naszych pracowników wyróżnia duży profesjonalizm, do tej pory zaufało nam już tysiące klientów. Nasza oferta obejmuje szereg innych elementów wykonanych z blachy, więcej informacji dostępnych jest na stronie.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.