Podciąg stalowy- jak możesz go wykorzystać?

DSC03944

Ten szalenie estetyczny detal architektoniczny pełni bardzo ważną funkcję w konstrukcji budowli. Podciągi stalowe to belkowate elementy, których głównym zadaniem jest przenoszenie obciążenia ze stropów na ściany, zabezpieczający tym samym budowlę. Konstrukcja ta znana była już w czasach starożytnych.

Przez wieki głównym budulcem podciągów było drewno, dopiero stosunkowo niedawno zbrojenia zaczęto wykonywać z wysokiej jakości stali. Takie zbrojenia przeważnie pokrywane są betonem, dzięki czemu mniej wyróżniają się na tle całego pomieszczenia. Coraz częściej powraca się jednak do drewna, które jest bardzo estetyczne.

Podciąg stalowy- ważny element konstrukcyjny

Osoby nieobeznane z tematyką budownictwa, w podciągach widzą przede wszystkim niezwykle ciekawy element architektoniczny, który skutecznie burzy monotonię każdego pomieszczenia. Nic w tym dziwnego, w końcu taka poprzeczna belka może dodatkowo służyć jako podwieszenie do domowego hamaku czy kwietnika.

Jednak konstrukcja ta to przede wszystkim bardzo ważny element, który pomaga równomiernie rozprowadzić obciążenie po całej powierzchni ścian i stropów. Obecnie zbrojenie każdego podciągu wykonywane jest ze stali, różnią się one tylko materiałem, z którego wykonana jest otulina. Może to być popularny beton, drewno, czy blacha stalowa.

Kiedy powinno się go budować?

Podciągi są nieodłącznym elementem konstrukcyjnym stropów. Projektanci dokonując pomiarów sami określają, czy dane pomieszczenie ma na tyle dużą powierzchnię, że trzeba zabezpieczyć je dodatkowo taką podporą. Dzięki podciągom ciężar doskonale się rozkłada na całą konstrukcję, dodając jej stabilności.

Podciągi stalowe, w całości wykonane z takiego materiału, są przede wszystkim wykorzystywane w halach produkcyjnych czy fabrykach. Jednak coraz częściej stanowią one element domów jednorodzinnych, jako ciekawy detal architektoniczny, nawiązujący do stylu loftowego. Natomiast już same zbrojenia prawie zawsze są ze stali.

DSC03972

Jak dobrze go wykonać?

Decyzję o zastosowaniu podciągu pozostawia się zawsze projektantowi, podobnie tylko specjalista może zdecydować, czy można zrezygnować z takiego elementu. Przed wykonaniem podciągu niezbędne jest wykonanie odpowiednich pomiarów, a także wyznaczenie miejsca, w którym belka ma być zainstalowana.

Wymiar przekroju podciągu stalowego należy dostosować do rozpiętości ścian, podobnie należy odpowiednio dostosować proporcje jej rozpiętości do długości. Niekiedy, szczególnie w przypadku domów prywatnych, podciągi mogą zastąpić ścianę nośną, jednak o takiej zmianie może zadecydować wyłącznie projektant.

Podciągi stają się coraz popularniejsze

konstrukcje stalowe banner JOT-KA

Ze względu na swoje niekwestionowane walory estetyczne, podciągi można coraz częściej spotkać w budownictwie rodzinnym, także w wersji stalowej. Obecnie panuje moda na otwarte, rozległe przestrzenie, dlatego projektanci zamiast dzielić dom na pokoje ścianami, wykorzystują zamiast nich zabezpieczenia w postaci podciągów.

Jednak element ten jest też niezbędny w przypadku konstrukcji hal o dużej powierzchni, skutecznie zabezpiecza on bowiem strop przed zawaleniem. Obecnie oferta na podciągi jest bardzo szeroka, oprócz popularnych, betonowych, stosuje się także belki drewniane lub metalowe, osadzone na stalowych zbrojeniach.

Nasza oferta

W Jot-ka możemy się poszczycić wieloletnim doświadczeniem w konstrukcji elementów stalowych, dlatego naszym klientom możemy zaoferować najwyższy profesjonalizm. Dodatkowo na tle konkurencji wyróżniają nas także atrakcyjne ceny, które dostosowujemy indywidualnie do każdego zamówienia. Zapraszamy do kontaktu!

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.