Wiata – co powinieneś wiedzieć przed budową?

DSC04025

Ten niezwykle praktyczny element konstrukcyjny jest powszechnie wykorzystywany zarówno na posesjach prywatnych, jak i w przemyśle. Wiaty mają bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim jednak ich zadaniem jest ochrona przechowywanego sprzętu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Na posesjach prywatnych wiata może służyć do przechowywania samochodu czy jako drewutnia. Może być ona wykonana z różnych elementów, najczęściej jednak można spotkać wiaty drewniane oraz stalowe. W przypadku tych pierwszych niezbędna jest dodatkowa impregnacja, która ochroni drewno przed wilgocią i mrozem.

Definicja, zastosowanie

Aby konstrukcja mogła być nazwana wiatą, powinna składać się z dachu podpartego na słupach stabilizujących. Często jednak budowla posiada dodatkowe ściany boczne, które skuteczniej chronią wnętrze wiaty przed warunkami atmosferycznymi z zewnątrz. Dach konstrukcji może być zarówno płaski, jak i spadzisty.

Jak każda budowla, wiata posiada swoje wady i zalety. Jest to prosta konstrukcja, często pozbawiona podłoża, przez co w jej wnętrzu ciężko jest zachować optymalna temperaturę. Z kolei nieskomplikowana budowa wiaty sprawia, że jej koszt jest stosunkowo niski, co przekłada się na jej dużą popularność.

Czy potrzebujemy pozwolenia na budowę?

Wydawać by się mogło, że tak nieskomplikowana konstrukcja jak wiata może stanąć na naszej posesji bez wcześniejszej konsultacji z urzędem czy sąsiadami. Jednak w niektórych sytuacjach trzeba postarać się o pozwolenie na jej instalacje, w przeciwnym wypadku mogą być nałożone na nas bardzo duże kary finansowe.

Na szczęście dotyczy to wyłącznie wiat, których powierzchnia przekracza 50 metrów kwadratowych. W przypadku mniejszych konstrukcji wystarczy zgłosić fakt instalacji do starostwa i kłopot z łowy. Dużo zależy też od typu wiaty, np. ta przeznaczona na drewutnię powinna posiadać zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Typy wiat

Wiaty można usystematyzować biorąc pod uwagę kilka różnych kryteriów, w tym materiał, z którego została wykonana. Powszechnie stosowane są wiaty drewniane, stalowe a także wykonane z materiałów syntetycznych. Najbardziej optymalnym jest drugie rozwiązanie, wyróżniające się niską ceną i walorami estetycznymi.

Wiaty dzielimy także ze względu na ich zastosowanie. Jako garaż będzie nam służyć wiata samochodowa, coraz chętniej wybierana. Z kolei wiata rekreacyjna doskonale sprawdzi się latem w ogrodzie, można się pod nią schować przed deszczem na świeżym powietrzu. Wiata często wykorzystywana jest też jako drewutnia.

wiaty banner JOT KA

Nasza oferta i cennik

W Jot-ja zajmujemy się kompletną budową konstrukcji stalowych – od projektu, przez produkcję komponentów, po montaż. Nasza oferta obejmuje też wiaty wykonane z odpornej na niesprzyjające warunki stali. Przykładowy cennik usługi dostępny jest po wcześniejszej wycenie, prosimy o kontakt z naszym biurem.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.