Jakie są rodzaje więźb dachowych i jakie mają zastosowanie?

referencje_choszczno_03

Ten element konstrukcyjny budowli pełni funkcję stelażu w przypadku spadzistego dachu. Przeważnie więźba wykonywana jest z drewna, szczególnie w projekcie domów jednorodzinnych, jednak coraz częściej spotyka się ją również w wersji ze stali. Dzięki takiemu stelażowi obciążenie z pokrycia dachu przenosi się na ściany.

Więźba dachowa osadzana jest na belkach stropu poddasza, na murłacie łączącej stelaż z murem lub też na belce oczepowej. Wzdłuż stelaża równomiernie rozmieszczone są ukośne belki, które dodatkowo wzmacniają całą konstrukcję. Więźba służy też jako stelaż do montowania ocieplenia, głównie w przypadku domów jednorodzinnych.

Typy konstrukcji więźby dachowej

W zależności od tego, jaki typ dachu ma być zastosowany w budowli, innego rodzaju więźba będzie na nim zamontowana. Więźby krokwiowe (belkowe lub oparte na ścianach) są najprostsze konstrukcyjnie, składa się z trójelementowego wiązara, opartego na ścianach lub belce. Najczęściej stosowana jest więźba jętkowa.

Może być stosowana przy większej rozpiętości ścian niż model krokwiowy, jest też stosunkowo tania i prosta w budowie. Wyróżniamy też więźby płatwiowo-kleszczowe, które są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Mogą być stosowane również w przypadku płaskich dachów, przy budowlach o rozpiętości do 16 metrów.

Jak dobrać typ do projektu?

To jakiego rodzaju więźba dachowa sprawdzi się najlepiej zależy głównie od rozmiaru budowli. W przypadku projektu o rozpiętości ścian w granicach od 5 do 12 metrów wystarczająca będzie więźba jętkowa. Natomiast przy większych konstrukcjach, o rozpiętości do 16 metrów lepiej sprawdza się więźba pławiowo-kleszczowa.

Istotną kwestią przy wyborze więźby będzie też kąt nachylenia dachu. W projektach budowli o całkowicie płaskim dachu zalecane jest stosowanie więźby pławiowo-kleszczowej. Z kolei w przypadku kąta nachylenia w granicach 25-67 stopni (przy czym zalecane jest 35) optymalnym rozwiązaniem będzie więźba jętkowa.

banner więźby dachowe

Poszczególne elementy więźby

Więźba dachowa jest konstrukcją, na którą składa się bardzo dużo elementów, należą do nich m.in.: krokiew (pochyła belka), wieniec (wzmocnienie), murłata (belka ułożona równolegle), płatew, kleszcze, wiązar, jętka, miecz, słup czy zastrzał. Poszczególne elementy występują tylko w niektórych typach więźb.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Wzrost konkurencyjności firmy JOT-KA na rynku producentów konstrukcji stalowych poprzez inwestycje w nowe technologie” o numerze umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.01.01.03-32-008/10-00 JOT-KA Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usług i Produkcji Metalowej Józef Klimowicz rozszerzyło ofertę o nowe usługi: obróbki blacharskie, koryta z blachy ocynkowanej oraz blachy stalowe cięte na wymiar.